20 osvedčených spôsobov, ako upokojiť plačúce dieťa

Každý rodič, ktorého dieťa prepukne do srdcervúceho plaču, by dal čokoľvek za informáciu, ktorá by viedla k utíšeniu malého krikľúňa. Ak si ani vy občas so svojím plačúcim potomkom neviete rady, možno vám pomôže niektorá z týchto osvedčených rád skúsenejších rodičov.

child-gb77e93ab9_1920-1100x618.jpg Zdroj: Pixabay.com

Hlavnými dôvodmi, prečo bábätká plačú, sú spravidla hlad, únava alebo nepohodlie, či už kvôli mokrej plienke, prostrediu, v ktorom sa nachádza alebo im skrátka chýba vaša blízkosť, teplo vášho tela. Trápiť vaše dieťa môže aj nafukovanie a koliky alebo rastúce zúbky. Na každú z týchto „boliestok“ však existuje nejaký „liek“. Ako teda upokojiť dieťatko, ktoré, nasýtené a prebalené, stále plače?

1. Jednou z možností je „kýbličkovanie“. Pri kúpaní má dieťa pocit, že je späť v maternici, čo je preň veľmi upokojujúce a uvoľňujúce.

2. Môžete dať do postieľky svojho dieťaťa napríklad svoje tričko. Vaša vôňa, jemu taká známa, ho dokáže upokojiť a dať mu pocit bezpečia.

3. Nech sa upokojovanie uplakaného potomka chopí otecko. Niektoré matky hovoria, že otec je kráľ, ak ide o utíšenie detí. Možno za tým sú jeho silné paže a hlbší hlas, v každom prípade to funguje.

4. „Nášho malého dokázalo upokojiť len pomalé rytmické potľapkávanie po plienke,“ delí sa o svoju skúsenosť mamička Jarka.

5. „Priateľ mi navrhol, nech našej malej jemne triem čelo, predovšetkým medzi očami. Veľmi pomaly a ľahko. Na neho to vraj kedysi fungovalo. A naozaj. Za chvíľu sa upokojila a začali sa jej zatvárať oči,“ hovorí mamička Helena.

6. Niekedy stačí i jemné pohojdávanie pri chôdzi a úplné ticho, umocnené chôdzou v tmavšej miestnosti.

7. „Nám sa ukázal ako najlepší spôsob upokojenia držanie dcéry v náručí a prehováranie k nej tichým, jemným hlasom. Je jedno, čo sme hovorili, ale muselo to byť potichu. Občas tiež pomohlo ľahké poklepávanie na plienku. Myslím, že jej to pripomínalo tlkot môjho srdca, keď bola ešte v brušku,“ pridáva svoju skúsenosť mamička Bára.

8. Niektorému dieťaťu prekáža i hluk a je jedno, či rozhovory ľudí v miestnosti, z televízie alebo z jeho zvukovej hračky, ktorú mu v domnienke, že ho upokojí, umiestnite nad postieľku. Že dieťatko potrebuje naopak úplný pokoj a ticho, spoznáte podľa toho, že odvracia hlavu a kričí. Zabezpečte mu teda ticho a uvidíte, že prestane plakať a zaspí raz-dva.

9. Za vyskúšanie stojí aj zmena prostredia. Doma dieťa plače, ale len čo s ním vyjdete na čerstvý vzduch, zaspí ako dudok. Keď ho teda nemožno utíšiť, dajte ho do kočiarika a „zaparkujte“ v záhrade alebo na balkóne. Samozrejme, pod dohľadom.

10. Upokojujúce účinky má tiež masáž nožičiek. V jednej ruke držte nožičku dieťaťa a palcom druhej ruky masírujte jeho chodidlo proti smeru hodinových ručičiek. Začnite na špičke na palci a postupujte krúživými pohybmi k päte.

11. „Ja sa vždy usadím do kresla, pár minút sa s malou v náručí hojdám, občas sa prejdem po miestnosti a pritom ju hladím po chrbátiku. Väčšinou to zaberie a upokojí sa,“ hovorí mamička Karla.

12. Niekedy na upokojenie nervózneho uplakaného dieťaťa stačí skutočne málo. Zhasnúť svetlá.

Čítajte tiež:

13. Telo na telo, ďalší jednoduchý a krásny spôsob, ako utíšiť plačúce dieťa. Pri telesnom kontakte sa uvoľňujú hormóny oxytocín a prolaktín, ktoré napomáhajú k celkovej pohode dieťaťa a, samozrejme, tiež matky či otca.

14. „Na nášho malého synčeka vždy zabralo pozeranie z okna. Len čo začal plakať, vzal som ho do náručia a rýchlo som s ním bežal k oknu a rozprávať a ukazovať. Na čokoľvek, na stromy, na vtáčiky, na psa… A bolo po plači,“ radí otecko Pavel.

15. Otecko Daniel na to šiel inak: „Keď už všetko zlyhalo, začal som sa správať ako cvok,“ smeje sa. „Začal som vydávať najrôznejšie zvuky, ,ksichtiť sa‘ a rozhadzovať okolo seba rukami a plač v tom okamihu vystriedal pobavený výraz: Čo je toto za blázna? Takže niekedy stačí len tých našich malých krikľúňov rozptýliť a oni zabudnú, prečo vlastne začali plakať,“ dodáva.

16. „Nám pomáhal tanec a hmkanie do uška. Doslova zázraky s naším synom robí Bob Marley,“ smeje sa ocko Martin. „S ním sme prežili koliky i zúbky.“

17. „Keď som chcela, aby sa dcéra upokojila a prestala plakať, zapla som fén a bol pokoj,“ pridáva svoj tip mamička Katka. Takzvaný „biely šum“ zaberal i na synčeka mamičky Radky. „Malého vždy upokojilo, keď som pustila vodu.“

18. Na boľavé ďasná zase pomôže obyčajná uhorka. Pekne ju vychlaďte a dajte dieťaťu „hryzkať“.

19. Keď vaše dieťa trápi kolika, vyskúšajte teplý kúpeľ, masírujte bruško olejčekom a „jazdite na bicykli“. „Náš malý veľmi trpel prdíkmi. Vždy som ho položila na chrbát a cvičila mu nožičkami, akoby jazdil na bicykli. V priebehu chvíľky sa mu bruško uvoľnilo a prestal plakať,“ pridáva svoju radu mamička Tina.

20. Množstvo rodičov po celom svete si chváli aj metódu pediatra Dr. Harveyho Karpa. Bábätko pevne zaviniete, pretočíte nabok alebo na bruško a upokojujete ho tíšiacim zvukom „ššššš“ priamo do uška. Nakoniec pridáte hojdavý pohyb, a keď sa bábätko upokojí a prestane plakať, môžete ho priložiť k prsníku a celý proces upokojenia je tak dokonaný. Názornú ukážku nájdete vo videu.

 

Dôležitá je však tiež pohoda rodičov. Aj keď je veľmi ťažké zostať v pokoji, zatiaľ čo vaše dieťa plače, celej situácii to veľmi pomôže. Keď budete nervózni a naštvaní, dieťa to vycíti a dostanete sa tak do začarovaného kruhu plného slz.

 

9.2.2023 4:10| autor: Petra Frajová

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist