10 rád pre pohodové dojčenie

Materské mlieko je tým najcennejším, čo môžeme svojmu dieťaťu dať. Nie vždy však ide dojčenie podľa našich predstáv. Ako sa vyhnúť problémom a čo robiť, keď už sa nejaký vyskytne? Pomôcť môže rada skúsenej laktačnej poradkyne.

woman-ga72e65879_1920-1100x618.jpg Zdroj: Shutterstock.com

„Je dobré sa o dojčení dozvedieť pár informácií už v priebehu tehotenstva. Dojčenie je úplne prirodzený biologický proces, a ak k nemu ženy takto pristupujú, stáva sa milým a príjemným okamihom. Ak predsa len dôjde k nejakým nezrovnalostiam, môže byť v tomto ohľade veľmi cenná rada a pomoc skúsenej laktačnej poradkyne,“ hovorí Štěpánka Štrougalová z Baby Clubu Juklík.

1. Prispôsobte sa bábätku

Po narodení dieťaťa sa celá rodina s novým životným rytmom zoznamuje a zisťuje, kde je komu príjemne. „Čo sa týka dojčenia, nezadávajte čas vy. Snažte sa pochopiť svoje dieťa a prsník mu ponúknite podľa jeho ľubovôle. Netlačte na pílu a verte, že symbióza sa v priebehu šestonedelia dostaví sama,“ upokojuje Štěpánka Štrougalová.

2. Nájdite si najlepšiu polohu pre dojčenie

Každá mamička si nájde svoju optimálnu polohu, ktorá je jej aj bábätku príjemná. Polôh vhodných na dojčenie je však nepreberné množstvo. Ak pri dojčení nastane nejaká disharmónia, riešením môže byť práve zmena polohy. Svoje špecifiká má dojčenie dvojčiat aj trojčiat.

3. Bábätko k prsníku správne prikladajte

Ak mamička dovolí dieťaťu prisať sa len na bradavku, môže dôjsť k bolestivému poškodeniu. Pri dojčení má mať dieťa v ústach celý dvorec.

technika_kojeni_zasady_5.jpg

technika_kojeni_zasady_7.jpg

4. Striedajte prsia

Ak vám to vyhovuje, pokojne dojčite z jedného prsníka, potom z druhého a zase sa vráťte k prvému a opätovne k druhému. Striedanie pŕs sa odporúča aj na zvýšenie laktácie.

5. Neverte informácii, že máte málo mlieka

„Tieto poplašné správy väčšinou prichádzajú v období prvých dní pobytu bábätka doma, počas 3. až 6. týždňa a počas 3. až 9. mesiaca jeho života. Ide o 2 až 4 dni. Je to obdobie tzv. rastového špurtu dieťaťa. Situácia má však jednoduché riešenie – stačí prikladať dieťa častejšie k prsníku. To tak ukojí svoju zvýšenú potrebu a zároveň sa zvýši laktácia. Dojčiť môžete pokojne každé dve hodiny. Je to obdobie trvajúce len pár dní a určite stojí za to ho zvládnuť,“ radí laktačná poradkyňa Štěpánka Štrougalová.

6. Nebráňte sa dojčeniu s vpadnutými bradavkami

Najprv je potrebné konzultovať s gynekológom, či je váš pocit oprávnený. A pokiaľ sa skutočne jedná o vpadnuté bradavky, čuduj sa svete, existuje riešenie. Formovače bradaviek. Odporúčajú sa používať už v tehotenstve. A každá skúsená laktačná poradkyňa vám odporučí vhodnú polohu na dojčenie, práve s prihliadnutím na stav vašich bradaviek.

7. Dojčite aj pri teplote

Áno. Žiadnu paniku. Mamička môže dojčiť aj pri veľmi zvýšenej telesnej teplote. Len je dôležité pomôcť jej samotnej. Dojčiť môže, ale zrejme bude mať oveľa menej síl na starostlivosť o dieťa.

Čítajte tiež:

8. Predchádzajte bolestivosti bradaviek

Chorá, boľavé prsia – ragády, syndróm belavej bradavky, kandida. Aj napriek týmto neduhom môžete, samozrejme, dojčiť. Základom však je, aby bol pre mamičku pocit dojčenia príjemný, a nie sprevádzaný bolesťou a utrpením. Všetko má riešenie. „Boliestky nevznikli tým, že dieťa nevie sať, ani tým, že by mamička mala zlá prsia. Hlavná príčina býva v polohe pri dojčení. Len zmena polohy môže mamičke v priebehu pár sekúnd pomôcť,“ radí odborníčka.

9. Stavte na obklady

Je len potrebné precízne diagnostikovať, aké nepohodlie sa rieši. Potrebujete dieťaťu pomôcť a spustiť mlieko? Prikladajte teplé obklady alebo si doprajte teplú sprchu. Bolestivé naliatie pŕs? Studený obklad medzi dojčeniami môže byť prvou pomocou.

10. Dostatočne pite

Nie je však potrebné vypiť 6 litrov tekutín denne. Dojčiaca mamička by mala piť podľa svojich potrieb. A ak vypije odporúčané 2 litre, môže byť úplne pokojná.

Osvedčené triky laktačnej poradkyne:

  • Ak je v období dojčenia doba, keď to nejde úplne podľa predstáv, skúste dieťa prikladať častejšie v noci, keď lepšie spolupracuje.
  • Ak chcete dojčiť, neponúkajte dieťaťu počas šestonedelia cumlík. Princíp používania cumlíka a cucania z prsníka je úplne rozdielny. Je škoda si dobrovoľne klásť prekážky na cestu k pohodovému dojčeniu. Neveríte? Skúste jednoduchý test. Najprv cucajte svoj palec. A potom skúste nasať kožu vlastnej ruky na chrbte. Cítite ten rozdiel?
  • V prvých dňoch života dieťaťa si vytvorte príjemnú atmosféru na dojčenie – intímne osvetlenie, hudbu … V tomto období je náročné vzájomné hľadanie sa, ale stojí to za to.
  • Nebojte sa dojčiť „telo na telo“. A vyskúšajte aj dojčenie vo vani s teplou vodou.
  • Nepodceňujte u čerstvo narodeného bábätka obdobie hľadania a samoprisatia. Nikdy na dieťa netlačte.
  • Milujeme babičky, svokry aj skúsené kamarátky matky. Ale opatrne pri ich radách: „Za nás sa to robilo tak a tak. U mňa fungovalo to a to.“ Niekedy mnoho dobre mienených rád a zmätočných informácií škodí. Pri nerozhodnosti naozaj volajte Horúcu linku dojčenia.
  • Ak máte mierne poškodené dvorce a bradavky, stáva sa zázračným liekom samotný vzduch alebo pomáha, keď ich po dojčení potriete odstriekaným mliekom.

Dojčenie v číslach

V súčasnosti sa svetová zdravotnícka organizácia zhoduje v týchto informáciách:

  • Prvá hodina po pôrode je dôležitá – snažte sa o priloženie dieťaťa k prsníku čo najskôr.
  • Ideálne je výlučné dojčenie do šiesteho mesiaca veku dieťaťa.
  • Príkrmy je možné zaradiť od šiesteho mesiaca a pokračovať pritom v dojčení do 2 rokov dieťaťa, podľa ľubovôle aj dlhšie.
  • Pre uchovávanie materského mlieka platí: uchovávajte ho 4 až 6 hodín pri izbovej teplote, v chladničke pri teplote 4 ° C 3 dni, v mraziacom boxe pri teplote –18 až –20 ° C vydrží 6 až 12 mesiacov. Po vybratí z mraziaceho boxu mlieko skladujte najviac 10 hodín a NIKDY ho znovu nezmrazujte!

V prípade akýchkoľvek otázok môžete vo svojom meste vyhľadať laktačnú poradkyňu. 


Zdroj: Baby Club Juklík, www.juklik.cz

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist