10 mýtov o vši detskej

Voš detská (Pediculus capitis) je hmyz, ktorý cudzopasí v ľudských vlasoch, kde saje krv. V ranom štádiu voš nazývame hnida, vyzerá ako hnedé vajíčko prichytené na vlasoch, dospelá voš meria asi 3 mm. Na nohách má akési pazúriky, ktorými sa ako kliešťami drží pri koreni vlasov. Napadnutie všou detskou je ochorenie, ktoré sa označuje ako pedikulóza. Panuje o ňom množstvo mýtov a neprávd. Tu je 10 z nich.

1. Prípravky proti všiam zničia deťom vlasy

Niekde sa v školách s detskou všou bojuje ťažko, pretože matky sa boja, že zničia krásne dlhé vlasy svojich dcér, a tak ich neodvšivujú. Vši sa tak naďalej množia a prenášajú na ostatných.

Kedysi sa vši odstraňovali petrolejom a ten bol skutočne nebezpečný pre zdravie, ale dnešné prípravky sú omnoho šetrnejšie. Je určite lepšie odvšivovať, než vši vo vlasoch nechať. Aj keď tento parazit nie je prenášačom závažných chorôb, zavšivená hlava nielen svrbí, ale môže spôsobiť aj ťažkosti. Dermatitídu, vypadávanie vlasov, alergické reakcie na vší trus, ktorý sa votrie do drobných poranení.

Je zbytočné niekomu pre vši strihať krásne dlhé vlasy, ale kto ich domov často nosieva, kratší strih asi uvíta. Do škôl a škôlok sa tiež odporúča nosiť vlasy stiahnuté do vrkoča a ráno za uši kvapnúť teatree olej, ktorý vši odpudzuje.

2. Vši a hnidy stačí vyčesať bez použitia vhodného šampónu

Bez použitia odvšivovacieho šampónu to jednoducho nejde, pretože všetky vši a hnidy nevyberie ani cvičený šimpanz. Vždy v hlave niečo zostane a ďalej rastie a množí sa. Šampóny usmrtia živé vši. Odvšivovaciu šampónovú kúru treba opakovať, aby ste zlikvidovali prežívajúce hnidy. Zvyčajne za sedem až dvanásť dní. Aj po druhej kúre je potrebné znovu z vlasov ručne vyčesať mŕtve i živé parazity.

3. Chytia ich iba ufúľanci

Dostať vši môže i najčistotnejšie dieťa na svete, ak sa vyskytne v detskom kolektíve, kde sú vši.

4. Človek s farbenými vlasmi vši nedostane

Je pravda, že ľudia s farbenou hlavou vši nechytajú tak často ako ostatní, ale môžu vši dostať tiež. Iba holohlaví alebo ľudia s veľmi krátkymi vlasmi by sa všiam mohli vyhnúť.

5. Žijú len vtedy, keď je vonku teplo

Voš žije za akéhokoľvek počasia.

Čítajte tiež:

6. V oblečení a na nábytku voš zomrie

Okrem hlavy treba odvšiviť aj všetko naokolo, predovšetkým obliečky, hrebene, voš tam síce neprežije dlho, ale žije ešte 24 hodín, takže môže zase zaliezť do už odvšivených vlasov a všetko sa opäť opakuje.

7. Dokáže preskočiť z hlavy na hlavu

Voš nie je skokan, vie iba preliezť, preto ju väčšinou nedostávajú dospelí, pretože v kolektíve nedávajú tak často hlavy dohromady.

8. Výborné sú psie odvšivovacie šampóny

Šampóny určené zvieratám na detské hlavy nepatrí, hrozí silná alergická reakcia.

9. Môže preliezť i inde po tele

Voš detská žije iba na hlave, jej príbuzné (voš šatová a lonová) môže žiť i inde, ale detská voš len v detských vlasoch.

10. Odvšivovací šampón hradia zdravotné poisťovne

Nie, všetko na odvšivenie si musíte kúpiť sami. Predáva sa to bez receptu, ale vyplatí sa nechať si od lekárnika poradiť, aký typ šampónu je práve účinný, prípadne ktorý je vhodný pre rizikovú skupinu alergikov, tehotných a pod.

12.5.2016 1:51| autor: Alice Kavková
Viac o téme: dieťamatkyvlasy

Čítajte ďalej

Chcete získavať najnovšie informácie zo sveta tehotenstva a materstva?

Prihláste sa na odber nášho newsletteru vyplnením svojej e-mailovej adresy.

Chyba: Email nie je v správnom formáte.
OK: Váš email bol úspešne zaregistrovaný.

* Newslettery vám budeme zasielať najdlhšie 3 roky alebo do vášho odhlásenia. Viac informácií na e-mailovej adrese: gdpr@babyweb.sk.

TOPlist